Vardiyalı Çalışanların Babalık İzni

0
671
Noterden İhtar Çekildikten Sonra İşe Gidilir Mi
Noterden İhtar Çekildikten Sonra İşe Gidilir Mi

SORU

Merhaba, Vardiyalı Çalışanların Babalık İzni Ne Zaman Başlar Ne Zaman Biter? Ben vardiyalı olarak çalışan bir güvenlik görevlisiyim. 2 gündüz 2 gece 2 istirahatli olarak çalışıyoruz. Son geceme gidecektim gitmedim. Gece 22:16 eşim doğum yaptı. Ertesi gün zaten bizim istirahatimiz başlıyordu. İznimi gece yarısı başlattılar. Normalde benim ne zaman iş başı yapmam gerekiyor? 2 gündüz 2 gece çalışıp 2 gün dinleniyoruz.


CEVAP

Vardiyalı Çalışanların Babalık İzni

Merhaba, 4857 sayılı Kanun Ek 2. Maddesinde; eşlerinin doğum yapması durumunda sigortalılara 5 gün babalık izni verilmesi gerektiğini düzenlemiştir.

Ayrıca bu maddeye göre, en az % 70 oranında engelli çocuğu olan sigortalılara raporu da var ise anne ya da babadan birinin kullanılacak olan 10 daha izin verilmelidir.

Resmi Tatile Denk Gelen Babalık İzinleri

Babalık izninin, hafta sonuna ya da resmi tatile denk gelmesi durumunda, babalık izninden düşülmemesi gerektiği değerlendirilmektedir. Yani çarşamba günü babalık iznine çıkan bir sigortalı çarşamba, perşembe, cuma, cumartesi, pazar, pazartesi (ve normalde cumartesi günü çalışılmıyorsa) salı günü babalık izninde sayılacaktır.

Sizin durumunuza özel olarak da sizin mesai saatlerinizde çalışanlar da doğumdan sonra 5 gün işe gitmezler. O günlerde sizin fiili olarak iş gününüz olup olmadığına bakılmaz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here