Evlilik Nedeniyle Sözleşme Feshi ve Hemen İşe Başlama

0
676
Noterden İhtar Çekildikten Sonra İşe Gidilir Mi
Noterden İhtar Çekildikten Sonra İşe Gidilir Mi

SORU

Merhaba, Evlilik Nedeniyle Sözleşme Feshi ve Hemen İşe Başlama normal midir? Evlilik nedeniyle sözleşmenin feshinin ertesi günü başka bir işyerinde çalışmaya başlayabilir miyim? Kanunun/hakkın kötüye kullanımı olabilir mi?


CEVAP

Evlilik Nedeniyle Sözleşme Feshi ve Hemen İşe Başlama

1475 sayılı Kanunun 17. Maddesi; kadın işçinin evlenmesinin ardından bir sene sonra işten kendi isteği ile ayrılması durumunda kıdem tazminatına hak kazanacağını düzenlemiştir.

Evlilik Nedeniyle İşten Ayrılırken Kıdem Tazminatı

Kanun metninden de anlaşılacağı gibi, Evlilik Nedeniyle Sözleşme Feshi yapan kadın işçinin kıdem tazminatına hak kazanabilmesi için;

  • Kadın işçi 1 yıl içinde işten ayrılmalıdır: Örneğin; 15.07.2018 tarihinde evlenen kadın 15.07.2019 tarihine kadar işten ayrılmalıdır. Bu tarihten sonra işten ayrılması durumunda hak kaybına uğrayacaktır ve bir daha bu haktan yararlanamayacaktır.
  • İşverene bu durumu bildirmelidir: Sigortalı kadın işverene bir dilekçe ile evlilik nedeniyle işten ayrıldığını bildirmelidir.

Evlilik Nedeniyle İşten Ayrılan Başka Bir İş Yerinde Çalışabilir mi

Evet, çalışabilir. Sigortalı kadının evliliği gerekçe göstererek işten ayrılması durumunda başka bir işte çalışmasına engel herhangi bir hal bulunmamaktadır.

Yargıtay kararlarında da işten ayrılıp ertesi gün başka bir iş yerinde işe başlamanın hakkın kötüye kullanımı olarak değerlendireceğine dair bir görüş bulunmamaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here