Özel Güvenlik Görevlisi Günlük En Fazla Kaç Saat Çalışabilir

0
866
Noterden İhtar Çekildikten Sonra İşe Gidilir Mi
Noterden İhtar Çekildikten Sonra İşe Gidilir Mi

SORU

Merhabalar, Özel Güvenlik Görevlisi Günlük En Fazla Kaç Saat Çalışabilir? 6 günlük periyotta (2 gün 07:00-15:00  / 2 gün 15:00-23:00  /  2 gün 23:00-07:00 / 2 gün izin) günlük 8 saat güvenlik olarak çalışmaktayım. Personel eksikliğinden dolayı haftada en az 1 defa 07:00-15:00 vardiyasında kendi mesaimde çalıştıktan sonra 15:00-23:00 vardiyasına ya da 15:00-23:00 vardiyasından 23:00-07:00 vardiyasına fazla mesaiye kalmam konusunda işveren tarafından baskıya maruz kalıyorum. 16 saat çalışmanın güvenlik görevlisi gibi dikkat gerektiren bir meslekte konsantre bozukluğu oluşturduğu aşikar. Merakım; güvenlik görevlisi günlük en fazla kaç saat çalıştırılabilir? (işveren tarafından Günlük kaç saat fazla mesai kalacağı belirtilmemiş olsa da “gerektiği taktirde fazla mesaiye kalacağım” yazılı bir kağıda imza attığımızı da ayrıca belirtmek isterim) ilginiz ve desteğiniz için teşekkür ederim.


CEVAP

Özel Güvenlik Görevlisi Günlük En Fazla Kaç Saat Çalışabilir

Haftalık Çalışma Süreleri

Haftalık çalışma sürelerini belirleyen çalışma süreleri yönetmeliği bulunmaktadır.

Çalışma Süreleri Yönetmeliği : Bir işverene bağlı olarak çalışan işçilerin haftalık çalışma saati kırk beş (45) saattir. Bu süre, iş yerlerinde haftanın çalışılan günlerine eşit ölçüde bölünerek uygulanır.

Haftanın iş günlerinden birinde kısmen çalışılan iş yerlerinde, bu süre haftalık çalışma süresinden düşüldükten sonra, çalışılan sürenin çalışılan gün sayısına bölünmesi suretiyle günlük çalışma süreleri belirlenir.

Günlük çalışma süresi her ne şekilde olursa olsun 11 saati aşamaz.

Yer altı maden işlerinde çalışan işçilerin çalışma süresi; günde en çok yedi buçuk, haftada en çok otuz yedi buçuk saattir.

Özel güvenlik görevlilerine ilişkin özel bir çalışma süresi ya da mesai saatleri yoktur. Bunlar da tıpkı diğer işçiler gibi, İş Kanununun getirdiği genel düzenlemeler kapsamında çalışır. Ancak ÖGG’lerin diğer işçilerden farklı bir uygulamaya tabi olduğu tek bir durum vardır: Gece mesaisi.

Gece döneminde işçilerin 7,5 saatten çok çalıştırılması kanunen yasal değilken, İş Kanunu bu hususta 3 meslek grubuna istisna getirmiştir. Bunlardan birisi de özel güvenlik görevlileridir. Özel güvenlik görevlileri gece döneminde 11 saate kadar çalıştırılabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here