Dükkan Sahibinin Farklı İş Yerinde Sigortalı Görünmesi

0
693
Noterden İhtar Çekildikten Sonra İşe Gidilir Mi
Noterden İhtar Çekildikten Sonra İşe Gidilir Mi

SORU

Merhaba, Dükkan Sahibinin Farklı İş Yerinde Sigortalı Görünmesi mümkün müdür? Dükkan sahibi olan bir bağ-kurlu kendini farklı bir firmada sigortalı olarak gösteriyor ve emeklilik zamanı geldiğinde sorun çıkıyor. Sorun ise kişinin hep dükkan sahibi olması ve farklı bir firmada sigortalı çalışması. Şuan emeklilik ile ilgili sorun yaşanmakta ve hapse kadar yolu olmaktadır diye bilgi geldi. Bu durum hakkında bilgi sahibi biri var mıdır. Nasıl bir yol izlememiz lazım?


CEVAP

Dükkan Sahibinin Farklı İş Yerinde Sigortalı Görünmesi

 

5510 sayılı Kanun 53. maddesinde; sigortalı kişilerin aynı zaman diliminde hem ssklı yani 4/a’lı hem bağkurlu yani 4/b’li hem de devlet memuru yani 4/c’li olarak çalışması durumunda kendisinin 4/c’li sayılacağı, aynı zaman diliminde hem ssklı hem de bağkurlu olarak çalışırlarsa, kendisinin ssklı olarak sayılacağı belirtilmiştir.
Ayrıca, hem bağkurlu hem de ssklı olanlar talep ederlerse ssk priminin yanında bağkur primi de ödeyebilirler. Bunun için başvuru şartı bulunmaktadır.
İş yeri sahipleri ya da ortakları kendi şirketlerinden ssklı gibi gösterilemezler.
Eğer kişiler isteğe bağlı sigortalı iken, işe başlarlarsa isteğe bağlı sigortalılıkları biter.
Yani, Bağkurlu işveren SSKlı olarak başka bir iş yerinde çalışabilir. Bu durumda bağkuru sona erecek ve ssk kapsamında sigortalılığı başlayacaktır.
Ancak yukarıda bahsi geçen konu, bağkurlu olan işverenin farklı bir iş yerinde gerçekten fiili olarak çalışması halinde olacaktır. 
Anladığımız kadarıyla dükkan sahibinin farklı bir iş yerinde sigortalı gözükmesi fiili olarak gerçekleşmemiş sadece ssk’dan emekli olabilmek için sigortalı gözükmüştür. Bu durum, sahte sigorta kapsamına girmektedir. Sahte sigorta yapan kişinin ssk hizmetleri iptal olur ve savcılığa suç duyurusunda bulunulur.
Böyle bir durum gerçekleştiğinde siz de dava yoluyla itiraz edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here