İşe Yeni Giren Sağlıktan Yararlanabilir Mi

0
583
Noterden İhtar Çekildikten Sonra İşe Gidilir Mi
Noterden İhtar Çekildikten Sonra İşe Gidilir Mi

SORU

İşe yeni giren sağlıktan hemen yararlabailir mi? Bir kaç gün sonra eczaneden ilaç almaya gittiğinde sigortalı görünmüyor deniliyor. Ne yapmak lazım?


CEVAP

İşe Yeni Giren Sağlıktan Yararlanabilir Mi

5510 sayılı Kanunun 67. maddesine göre sigortalıların sağlıktan yararlanabilmesi için muayene olmak için hastaneye gittiği tarihten önceki son bir yıl içinde toplam 30 gün genel sağlık sigortası prim ödeme gün sayısının olması gerekmektedir.

ÖRNEK: Özer Beyoğlu isimli sigortalı 25.08.2018 tarihinde sigortalı olarak işe başlamıştır. Bu sigortalı 30 gün geçmeden yani 25.09.2018 tarihinden önce hastaneye gitmesi halinde sağlıktan yararlanamayacaktır. Ancak 26.09.2018 tarihinden itibaren sağlıktan yararlanabilecektir.

Dolayısıyla eğer yıl içinde daha önceden sigortası bulunmuyorsa, işe girdikten sonra sağlıktan yararlanması için 30 gün geçmesi gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here