Sigorta Primim Maaşımdan Düşük Gösteriliyor

0
654
Noterden İhtar Çekildikten Sonra İşe Gidilir Mi
Noterden İhtar Çekildikten Sonra İşe Gidilir Mi

SORU

Merhaba,

Ben yaklaşık 2 yıldır bir şirkette çalışıyordum. Geçen ay 5 nolu kod ile cikisim verildi. Maaş ve mesai ücretlerim her ayın 5. Günü asgari ücret olarak yatırıldı ve diğer alacakları ayın değişik günlerinde parça parca olarak banka hesabıma avans olarak yatırıldı banka dekontlari mevcuttur kıdem tazminatimi yıllık izin ücretlerimi gerçek maaş üzerinden alabilir miyim acaba? Birde sigorta primim düşük gösterildiği için işsizlik maaşında asgari ücrete göre alıyorum işsizlik maaşının farkinida isyerinde talep etsem mahkemede kazanabilir miyim acaba? Teşekkürler iyi çalışmalar 


Sigorta Primim Maaşımdan Düşük Gösteriliyor

CEVAP

Merhaba, kıdem tazminatınızı ve işsizlik maaşınızı gerçek maaşınızın üzerinden almak için esas ücretinizi ispat etmelisiniz.

Maaşınızın kalan kısmı her ay düzenli olarak ve avans adı altında bankadan yatıyorsa bu durum sizin maaşınız olarak değerlendirilebilir. 

Bunun için önce sgk’ya şikayette bulunarak banka dekontlarını şikayet dilekçesine eklemelisiniz. Burdan netice alınamazsa dava açarak gerçek maaşınızı tespit ettirebilirsiniz. 

Bu şekilde hem kıdem tazminatınız hem de işsizlik maaşınız yeniden hesaplanacaktır. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here