Raporluyken İşten Çıkarıldım ve Raporum Onaylanmıyor

0
723
Noterden İhtar Çekildikten Sonra İşe Gidilir Mi
Noterden İhtar Çekildikten Sonra İşe Gidilir Mi

SORU

Sayın hocam 03.11.2018 de geçirdiğim boyun fıtığı ameliyatı geçirdim hekim heyeti 1’er ay arayla 3 defa iş gormezlik raporu verdi sağlık sorunlarından dolayı is yerim benim haberim olmadan beni işten çıkışımi vermiş son aldığım 08.02.2019 ‘dan 10.03.2019 tarihli raporunu almıyor işleme almıyor iş yerim çünkü işten çıkışımı  vermiş. Ben ne yapmalıyım? Bu raporu nereye vermeliyim?


CEVAP

Raporluyken İşten Çıkarıldım ve Raporum Onaylanmıyor

Merhaba, raporlu olan işçi tıpkı diğer işçiler gibi haklı bir neden gösterilmeksizin işten çıkarılamaz. İşverenlerin haklı nedenle fesih hakkı ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Örneğin;

Sigortalı Mustafa Bey, 20.01.2018 ve 21.01.2018 tarihlerinde art arda 2 gün işe mazeretsiz bir şekilde gelmemiştir. Bu durum normal şartlarda sigortalının işten çıkarılması için bir sebep iken, sigortalı 22.01.2018 tarihinde 30 günlük rapor alırsa, sigortalı Mustafa Bey’in işten çıkarılması için 30 gün beklenmeli midir? Tabi ki hayır. Mustafa Bey’in rapor alması onun işten çıkarılamaması için bir gerekçe olamaz.

Ancak tekrar etmek gerekir ki, sırf rapor aldı diye işçi işten çıkarılamaz.

Yukarıda belirttiğimiz gibi, işçi işten çıkarılıyorsa işveren bu konuda haklı olmalıdır. Sigortalının sık sık dahi olsa rapor alması işvereni haklı yapmaz.

Ancak bazı durumlar vardır ki, işveren uzun raporlar halinde işçiyi işten çıkarabilir. Bunun da belirli şartları vardır.  Bu şartlar iş Kanunu 25. maddede belirtilmiştir. 

Sağlık Sebepleri başlıklı 25/1. Maddesine göre Sağlık Nedeniyle İşverenin Fesih Hakkı;

  • İşçinin kusuru ile hastalığa yakalanması veya engelli hale gelmesi
  • İşçinin kusuru olmaksızın hastalık veya kazaya uğraması, gebelik ve doğum nedeniyle devamsızlık da bulunması
  • İşçinin tedavi edilemeyecek hastalığa tutulması

Bu 3 maddede belirtilen durumların oluşması halinde işveren yine de işçiyi çıkarmak için raporlar belirli uzunlukta olmalıdır. Bu rapor uzunluğu işçilerin ihbar sürelerinin 6 hafta daha geçmesiyle gerçekleşen uzunluktur.

4857 sayılı İş Kanunundaki ihbar süreleri;

 – İşyerindeki kıdemi 6 aya kadar olanlar için 2 hafta,
– İşyerindeki kıdemi 6 aydan 1,5 yıla kadar olanlar için 4 hafta,
– İşyerindeki kıdemi 1,5 yıldan 3 yıla kadar olanlar için 6 hafta,
–  İşyerindeki kıdemi 3 yıldan fazla olanlar için 8 haftalık sürelerdir.

 

Buna göre fesih için gereken bekleme süreleri;

– İşyerindeki kıdemi 6 aya kadar olanlar için 2 hafta + 6 hafta = 8 haftalık,
– İşyerindeki kıdemi 6 aydan 1,5 yıla kadar olanlar için 4 hafta + 6 hafta = 10 haftalık,
– İşyerindeki kıdemi 1,5 yıldan 3 yıla kadar olanlar için 6 hafta + 6 hafta = 12 haftalık,
– İşyerindeki kıdemi 3 yıldan fazla olanlar için 8 hafta + 6 hafta = 14 haftalık

sürelerdir.

Bu bilgileri verdikten sonra Mustafa Bey’in sorusunun özeline gelelim. İşten çıkarıldığınız için raporunuzun onaylanmamış ve geçici iş göremezlik ödeneğini alamamamışsınız.

Belirtmek gerekir ki, bu son raporunuzu da yine aynı işvereniniz onaylamalıdır. E-vizite ekranında raporunuzun onaylanırken, “bizim personelimiz değil” butonu işaretlenerek onaylama durumunda geçici iş göremezlik ödeneğini almaya hak kazanacaksınız. Eğer işvereniniz bu raporu onaylamayı red ederse, çalıştığınız iş yeriniz bağlı bulunduğu SGM’ye müracaat ederek, durumu bildirmelisiniz.

Konu ile ilgili daha detaylı yazımıza ulaşmak için tıklayınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here