Ölüm Aylığının Hisse Oranı Ne Olmalı

0
637
Noterden İhtar Çekildikten Sonra İşe Gidilir Mi
Noterden İhtar Çekildikten Sonra İşe Gidilir Mi

SORU

Merhabalar. Annem 2016 yılının haziran ayından itibaren rahmetli babamın ölüm aylığını almakta. Ödenen bu ölüm aylığının hisse oranı 4/2 şeklinde görünüyor. Biz bu aylığın 4/3 ünü alması gerektiğini öğrendik. Annemin başka bir geliri yok ayrıca bu aylığı paylaşan herhangi bir çocuğu da bulunmamakta. Emekli maaşındaki bu kesintiyi ve geriye dönük hak edişlerini almamız mümkün mü? teşekkürler


CEVAP

Ölüm Aylığının Hisse Oranı Ne Olmalı

Merhaba, ölen kişinin eşine aylık bağlanması için, ölüm tarihinde sigortalının eşi ile yasal evlilik bağı bulunması şarttır. Sigortalının dul eşine % 50 si;  aylık bağlanmış çocuğu bulunmayan dul eşine ise Kanunun 5 inci maddesinin birinci fıkrasının (a), (b) ve (e) bentleri hariç Kanun kapsamında veya yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında çalışmaması veya kendi sigortalılığı nedeniyle gelir veya aylık bağlanmamış olması halinde % 75 i oranında aylık bağlanacaktır.

Buna göre, eğer annenizin kendi emekli aylığı yoksa ve sigortalı olarak çalışmıyorsa sizin de belirttiğiniz gibi hisse oranı yüzde 75 olmalıdır. Bu durumda aylık alınan SGM’ye dilekçe vererek düzeltme yaptırabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here