Mavi Kartlıların Yurtdışı Borçlanmasında Eksik Günler

0
806
Mavi Kartlıların Yurtdışı Borçlanmasında Eksik Günler
Mavi Kartlıların Yurtdışı Borçlanmasında Eksik Günler

SORU

Merhaba 1970 dogumluyum. Mavi kartim var. 2003 de Alman vatandasligina gectim. 2000 e kadar Türkiye de calistim . 2006 da Anne oldum. Sgk ile yazismalarim sonucu 5097 günüm çıktı. Yurtdisi borclanma yaptim ve Alman vatandasligina gecene kadarki sürelerimi ödedim. Gelen yazıda 428 gün eksigim var deniyor. Türkiyeye gidip calișamam. Avukatim Bagkura isteğe bağlı sigorta primi ödemek istiyorum diye dilekce ver dedi. Kalan günlerini ödersin ve 48 yaşındaki emeklilik hakkini 5525 gün olarak alirsin dedi. Bagkura isteğe bağlı sigorta primi ödemek istiyorum diye dilekce verirsem kalan 428 günümü ödememi kabul ederler mi? Mavi Kartlıların Yurtdışı Borçlanmasında Eksik Günler nasıl olur? Nasil emekli olurum? Yardimlariniz icin tesekkürler. 


Mavi Kartlıların Yurtdışı Borçlanmasında Eksik Günler

CEVAP

Mavi Kart, Türk vatandaşlığından ayrılarak çifte vatandaş olan kişilere ve bunların çocuklarına verilen nüfus cüzdanı hüviyetine sahip bir belgedir.

Merhaba, isteğe bağlı sigortalı olarak primi ödeme şartlarından biri de Türkiye’de ikamet etme şartıdır. 

Türkiye’de ikamet etmediğiniz için maalesef isteğe bağlı sigorta primi ödeyerek emekli olamazsınız.

Herhangi başka bir borçlanma (doğum borçlanması v.b) imkanınız var ise, kalan 428 gününüzü bu şekilde borçlanarak emekli olabilirsiniz. 

Mavi kartlılar ile detaylı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

NOT: Mavi Kartlılar Yurtdışı Borçlanmasında Eksik Günler konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here