Mavi Kartlı Olarak GSS Kapsamında Olmam Mecburi Mi

0
817
Noterden İhtar Çekildikten Sonra İşe Gidilir Mi
Noterden İhtar Çekildikten Sonra İşe Gidilir Mi

SORU

Çifte vatandaşlık sahibiyim ve reşit olmayan oğlumla birlikte İzin almak suretiyle T.C vatandaşlığından çıkarak Mavi Kart için müracaatı başlattım. Türkiye doğumluyuz ve çalışmadığımdan Genel Sağlık Sigortası kapsamındayım. Mavi kartı aldıktan sonra T.C de yaşamaya devam edeceğim. Sizden bilgi rica ettipim konu Mavi kart alınca GSS kapsamında olmam şart mı? Bildiğiniz gibi primler çok yüksek olacak ve ben GSS yerine Özel sağlık sigortasını tercih edebilirim. GSS mecburi mi olacak, yoksa isteğime tabi mi olacak. Bilgi verebilirseniz çok memnun olacağım. Mavi Kartlı Olarak GSS Kapsamında Olmam Mecburi Mi?


Mavi Kartlı Olarak GSS Kapsamında Olmam Mecburi Mi

CEVAP

Türk Vatandaşlığı Kanunu 28. Maddesinde, çifte vatandaşlı mavi kart sahibi şahıslar, Türkiye Cumhuriyetinin Türk vatandaşlarına sağlamış olduğu haklardan aynen yararlanabileceğini belirtmiştir. Bu kişilere yabancılar için öngörülen kısıtlayıcı hükümler kamu düzeni ve milli güvenliğe ilişkin çok özel istisnalar dışında uygulanamaz.

Mavi kart sahibi kişiler her ne kadar Türk vatandaşlarına tanınan bir kaç istisna dışında diğer haklara sahip de olsalar, Türk vatandaşlığından ayrılmış oldukları ve dolayısıyla yabancı ülke vatandaşı oldukları gerekçesiyle, ülkemizde ikamet eden diğer yabancılar ile aynı statüde değerlendirilerek yabancıların ödedikleri gss prim oranı tutarında gss primi ödemektedirler.

Yabancıların Sağlıktan Yararlanması için ödeyecekleri prim oranı brüt asgari ücretin % 24’ü kadardır.

Mavi kart kapsamında olan kişilerin Genel Sağlık Sigortalısı olma zorunluluğu bulunmamaktadır. 

Ancak talepleri halinde Genel Sağlık Sigortalısı olabilirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here