Maaş Tamamı Elden Veriliyor

0
652
Noterden İhtar Çekildikten Sonra İşe Gidilir Mi
Noterden İhtar Çekildikten Sonra İşe Gidilir Mi

SORU

Selam 5 yıldır aynı yerde çalışıyorum. Maaşımın tamamını elden alıyorum. Suriyelerde var çalışan, kendi insanımız da. 10 kisiden fazlayiz dolayısıyla bankadan almamız gerekmez mi ucretlerimizi? Elden alirkende hiç bir imza atmiyorum.


CEVAP

Maaş Tamamı Elden Veriliyor

İş yerleri ve işletmelerinde İş Kanunu hükümlerinin uygulandığı işverenler ile üçüncü kişiler, Türkiye genelinde çalıştırdıkları işçi sayısının en az 5 olması hâlinde, çalıştırdıkları işçiye o ay içinde yapacakları her türlü ödemenin kanunî kesintiler düşüldükten sonra kalan net tutarını, bankalar aracılığıyla ödemekle yükümlüdürler.

İşçiye yapılan ödemelerin bankalar aracılığıyla yapılmaması hâlinde uygulanacak idarî para cezası

Kısaca en az 5 çalışanı olan iş yerleri, işçilere olan ödemelerinin tamamını bir banka aracılığıyla ödemelidir. İşveren tüm çalışanlarına bir banka kartı çıkararak ödemeleri buradan yapmalıdır. Eğer uygulama bu şekilde olmaz ise idari para cezası uygulanacaktı. Bu idari para cezaları her ay için her işçi başına olarak değerlendirilmelidir.

Söz konusu idari para cezası; 2018 yılı itibariyle 191 TL’dir.

2019 yılı itibariyle 236 TL’dir.

ÖRNEK: 10 işçinin çalıştığı iş yerinde ücretler bankadan ödenmiyorsa ve bu durum Sosyal Güvenlik Kurumu veya İşkur tarafından tespit edilirse uygulanacak toplam idari para cezası;

10 x 236 TL = 2.360 TL olacaktır. Unutulmamalıdır ki, bu idari para cezası ücretlerin bankadan ödenmediği her ay için ayrı ayrı geçerli olacaktır.

Sonuç olarak yapmanız gereken bu durumu ALO 170’e aramak ve ücretleri bankadan almadığınızı dair şikayette bulunmaktır. Bu durumda ispat yükü işverendedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here