Kolay İşverenlik Uygulamasında Otomatik Bildirge Hatası

0
579
Kolay İşverenlik Uygulamasında Otomatik
Kolay İşverenlik Uygulamasında Otomatik

SORU

Kolay İşverenlik Uygulamasında Otomatik Bildirge Hatası oluştu. 2018’den beri devam eden Site de çalışan kapıcımız için kolay işverenlik başvuru yaptık.  Personel teşvik güncellemesi de yaptık. Şubat ayın sgk bildirgesini vermedik. Otomatik bildirge ayın 23 ünde oluşmadı.banka otomatik ödeme talimatında gözükmedi. İlçe Sgk ya gittiğimizde ”ocak ayının verdiğiniz gibi şubatın da verecektiniz” cezalı duruma düştüğümüzü söylediler. Kanun öyle demiyor deyince ”genelge öyle demiyor” diyorlar.

Hukuk, kanun, mantıkta 23 üne kadar süre varsa sisteme bildirge gönderemiyor isek kanun genelge değil sistem hazırsızlığı olmalıdır. Lütfen bu konuda yapmamız gereken konusunda bilgilerinizi rica ediyoruz


CEVAP

SGK Kolay İşverenlik Uygulaması ve Konut Kapıcılığı uygulamasında değişiklik 01.03.2019 tarihinde uygulamaya konulmuştur.

Sosyal Güvenlik Kurumunun yayınladığı genelge aşağıdaki hükümleri belirtmiştir.

Kolay İşverenlik Uygulamasında Otomatik Bildirge Hatası

1/3/2019 tarihinden itibaren konut kapıcılığı kapsamında ilk defa sigortalı çalıştırılması halinde kolay işverenlik başvuru ve giriş programları işletime alınıncaya kadar Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliği EK-6′ da bulunan “İşyeri Bildirgesi” ile EK-4′ de bulunan “Sigortalı İşe Giriş Bildirgesi 4-A B” Kuruma gönderilecektir. E-Sigorta başvuru ve şifre işlemleri ise genel hükümlere göre e-Devlet üzerinden yapılacaktır.

Beyan edilen gün kazançlarda değişiklik yapılmadığı sürece takip eden aylarda tahakkuk edecek primlerin sisteme kaydedilen son beyan ve kazanç üzerinden otomatik olarak tahakkukun oluşturulacağı belirtilmiştir.

Yani, Sigortalının günü ve kazancında değişiklik olmadığı sürece aynı şekilde her ayın sonunda sigortalının SGK primleri ödenir. Ayrıca bir şey yapmaya gerek bulunmamaktadır.

Dolayısıyla siz, ilk ay için bildirgeyi gönderdiyseniz diğer ay için otomatik oluşturulması gerekmektedir. Ancak ilk ay vermediyseniz, bildirge otomatik olarak oluşturulmayabilir.

Ancak yine de Sosyal Güvenlik Kurumuna itiraz etmenizi öneririz.

SGK Kolay İşverenlik Uygulaması ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here