İşverenin Elden Maaş Ödemesi

0
617
Noterden İhtar Çekildikten Sonra İşe Gidilir Mi
Noterden İhtar Çekildikten Sonra İşe Gidilir Mi

SORU

Ben son ayrıldığım işyerinde 1750 TL maaş alıyordum. (2018 mart – 2019 şubat arasında çalıştım.) Maaşın 1650 TL’lik kısmı bankaya yatırılıp, kalan 100 TL’si elden ödeniyordu. Elden aldığım kısımla ilgili her ay düzenli olarak imzaladığımız bir belge olmadı hiç. İşverenin Elden Maaş Ödemesi halinde, bu durum için sgk’ya şikayette bulunduğum takdirde, işyeriyle ilgili gereken araştırmalar yapılır mı? Yoksa işyerinin yaptığı ödeme şekli yasal mı? Çünkü bildiğim kadarıyla 2018`deki asgari ücret 1603.12 TL idi. İşverenin, “ben zaten asgariden daha fazla kısmı bankaya yaptırıyorum” diyerek haklı çıkma olasılığı var mıdır?


CEVAP

İşverenin Elden Maaş Ödemesi

İş yerleri ve işletmelerinde İş Kanunu hükümlerinin uygulandığı işverenler ile üçüncü kişiler, Türkiye genelinde çalıştırdıkları işçi sayısının en az 5 olması hâlinde, çalıştırdıkları işçiye o ay içinde yapacakları her türlü ödemenin kanunî kesintiler düşüldükten sonra kalan net tutarını, bankalar aracılığıyla ödemekle yükümlüdürler.

5 işçi çalıştıran işverenlerin ücretlerin tamamını ya da bir kısmını banka aracılığıyla değil de elden vermesinin idari para cezası, 

2019 yılı itibariyle 236 TL’dir. 

Sonuç olarak iş yerinde 5 kişiden fazlaysanız ücretlerinizin tümü bankadan yatmalıdır. İşveren zaten asgari kısmını bankadan yatırıyorum diyemez. SGK’ya şikayette bulunursanız, denetim yapılacaktır. Ancak buradan bir sonuç çıkmaz ise, dava açmalısınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here