SORU

Merhaba kolay gelsin….. Ben Mali Müşavirim… Adım Kaner YAVUZ…. 2016 yılında müşterim de çalışan bir işçi 3 gün ve beş gün rapor almış aldığı rapor bize ve firmaya ulaşmadı biz o ay tam gösterdik…. aradan 3 yıl geçtikten sonra rapor bugün ekranımıza düştü. Her ay düzenli kontrol ediyorduk ekrana düşen bir rapor bulunmamaktaydı. İstirahat Raporunun Ekrana Geç Düşmesi durumunda ne yapmalıyız.


CEVAP

İstirahat Raporunun Ekrana Geç Düşmesi

İstirahat raporları mali müşavirler tarafından Kuruma bildirilmesi unutulursa ya da unutulmayıp zamanında yapılmazsa idari para cezası uygulanacaktır.

Söz konusu istirahat raporları,

1- Her ayın 23’ünde verilen APHB ile birlikte 01- İstirahat kodu ile bildirilmez ise ya da “istirahatli olduğu sürelerde, işyerinde çalışmamıştır” kutucuğu işaretlenmez ise

2- E-rapor ekranından işçinin çalışıp çalışmadığını “Çalışmadı” veya “Çalıştı” olarak, bildirmeyen işverenlere asgari ücretin yarısı, geç bildirenlere ise asgari ücretin onda biri tutarında idari para cezası uygulanacaktır.

Sigortalınızın rapor aldığını size bildirmemesi durumuna önlem olarak, mali müşavirlerin her ay gerekli kontrolleri yapması gereklidir. Ancak bazı durumlarda mali müşavirler gerekli kontrolleri yapsa bile, istirahat raporları ekrana geç düşebilmektedir. Bu durumda mali müşavirlerin yapabileceği bir şey bulunmamaktadır. Daha sonra ekrana düşen raporlardan dolayı herhangi bir tebligat gelmeksizin idari para cezası gelir ise, durumu anlatan bir dilekçe ile SGK’ya itiraz da bulunulabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz