İstifadan Sonra Sigorta Ne Kadar Devam Eder

0
623
Noterden İhtar Çekildikten Sonra İşe Gidilir Mi
Noterden İhtar Çekildikten Sonra İşe Gidilir Mi

SORU

Merhaba, 3 ay önce dilekçe vererek işten ayrıldım tazminatımı aldım. Sgk hala aktif gözüküyor istifadan sonra kaç ay aktif olma durumu var bilgi alabilir miyim? İstifadan sonra sigorta ne kadar devam eder.


CEVAP

İstifadan Sonra Sigorta Ne Kadar Devam Eder

Bu kişilerin işten çıktıkları zaman itibariyle geriye dönük olarak 1 yıl içinde 90 günlük sigortalılıkları varsa, 90 gün daha sağlıktan yararlanacaklardır. Yani toplamda işten ayrıldıktan sonra 100 gün daha sağlıktan yararlanabilecektir.

ANCAK, İşten ayrılıktan sonra 10 gün süreyle daha sağlıktan yararlanabilmek için sigortalılık niteliğinin yitirildiği tarihte en az 30 gün GSS prim ödeme gün sayısının olması gerekmektedir yani kişi 5 gün çalışıp işten ayrılsa sağlık hizmetinden yararlanamayacak ancak 50 gün çalışıp işten ayrılsa işten çıkış tarihine itibaren 10 gün süreyle sağlıkta yararlanacaktır.

Dolayısıyla siz de işten ayrıldığınızda kıdem tazminatlarınızı aldığınıza göre, son 1 yıl içinde en az 90 gününüz vardır. Bu sebeple, işten ayrıldıktan sonra sigortanız toplamda 100 gün daha geçerli olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here