İsteğe Bağlı Ödediğim Primleri Geri Alabilir Miyim

0
996
İsteğe Bağlı Ödediğim Primleri Geri Alabilir Miyim
İsteğe Bağlı Ödediğim Primleri Geri Alabilir Miyim

SORU

2018 yılında isteğe bağlı 4b bağkur sigortalı olmak için SGK’ya başvuruda bulundum. Daha sonra bu süreçte 5 ay prim yatırdım. Sonra 5 veya 6 ay prim yatırmadım ve şuanda prim borcum 2732 lira borcum çıkıyor. Ben bu prim borcunu ödemeden isteğe bağlı sigortamı iptal ettirebilir miyim? Ve 5~6 aylık yatırdıklarımı da geri çekebilir miyim? (yani pişman oldum paramı istiyorum)


CEVAP

İsteğe Bağlı Ödediğim Primleri Geri Alabilir Miyim

Merhaba, isteğe bağlı sigortanıza ait primleri 12 ay boyunca ödememeniz halinde kendiliğinden iptal olacaktır.

Bu konu ile ilgili daha detaylı bilgi için İsteğe Bağlı Sigorta Nasıl İptal Olur başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Ayrıca daha önce yatırmış olduğunuz primleri de toptan ödeme yöntemiyle geri alabilirsiniz. Ancak yatırdığınız primleri tutarının tamamını değil prime esas kazancınızın yüzde 20’sine tekabül eden kısmı geri alabilirsiniz.

Sonuç olarak; 12 ay boyunca prim ödemesi olmayanların İsteğe bağlı sigortalılığı iptal olur. İsteğe bağlı sigortanın iptal edilmesinin ardından tekrar başvuru yapılarak tekrar isteğe bağlı sigortalı olunabilir. Belirtmek gerekir ki, iptal olan primler ödenemeyen aylara ait primler olacaktır. Daha önce ödenmiş olan isteğe bağlı sigorta primleri iptal edilmeyecektir.

NOT: İsteğe Bağlı Ödediğim Primleri Geri Alabilir Miyim konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here