İşkur İşbaşı Kursu Süresinde Babalık İzni

0
1122
Noterden İhtar Çekildikten Sonra İşe Gidilir Mi
Noterden İhtar Çekildikten Sonra İşe Gidilir Mi

SORU

İşkur’lu olarak bir şirkette 3 aylik işbaşı kursu görüyorum. Bu süre zarfında babalık izni kullanabilir miyim?


CEVAP

Merhaba,

Özel Sektörde Babalık İzni, 4857 Sayılı İş Kanunu, Ek Madde 2’de düzenlenmiştir.

Babalık izni, çocuğun sağ olarak doğması halinde verilmesi zorunlu olan izindir.

Buna göre, işçilere belirli durumlarda mazeret izinleri başlığı altında evlilik izni, babalık izni ve ölüm izni verilmektedir.

Özel Sektörde Babalık İzni Kaç Gündür

4857 sayılı Kanun Ek 2. Maddesinde; eşlerinin doğum yapması durumunda sigortalılara 5 gün babalık izni verilmesi gerektiğini  düzenlemiştir.

Ayrıca bu maddeye göre, en az % 70 oranında engelli çocuğu olan sigortalılara raporu da var ise anne ya da babadan birinin kullanılacak olan 10 daha izin verilmelidir.

İşkur İşbaşı Kursu Süresinde Babalık İzni

Programa devam zorunludur. Ancak, Kurumun kabul edebileceği mazeretiniz olursa program süresinin 1/10’unu aşmamak üzere mazeret izni ve en fazla 5 günlük sağlık izni kullanabilirsiniz. Bu sürenin aşımı halinde, programla ilişiğiniz kesilir.

Sonuç olarak, 90 günlük iş başı eğitim programınızda en fazla 9 günlük mazeret izni kullanabileceğinizden dolayı, 5 günlük babalık izninizi kullanabilirsiniz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here