İdari Para Cezasının İşçi Ücretinden Kesilmesi

2
692
Noterden İhtar Çekildikten Sonra İşe Gidilir Mi
Noterden İhtar Çekildikten Sonra İşe Gidilir Mi

SORU

Merhaba kolay gelsin, ben 2018 de iş yerinde su sebilinden yanlışıkla dezenfekteli su içtim iş yeri hekimi hastaneye yönlendirdi. Hastane de iş kazası tutanağı yazdı. Bu olayı iş yerime bildirmedim çünkü hastanede 2 saat kaldıktan sonra işe geri geldim ve hastane polisine iş yerinden şikayetçi olmadığım için evrakta bırakmadım. Ben güvenlik işinde çalışıyorum çalıştığım projedeki idari kısmın bilgisi var ama benim asıl firmamın haberi yoktu. 3 gün önce ssk dan firmama idari para cezası geldi. Ben şirketime bildirmediğim için şirketim bu parayı benim maaşımdan keseceklermiş taksit taksit bunda benim yapmam gereken nedir acaba ? İdari Para Cezasının İşçi Ücretinden Kesilmesi mümkün müdür?


CEVAP

İdari Para Cezasının İşçi Ücretinden Kesilmesi

Merhaba, ilk olarak iş kazası ya da herhangi başka bir nedenden dolayı rapor alındıysa ve işverenin iş yerinde olmadığı veya haberi olmadığı bir durumda gerçekleştiyse, işçinin görevi bu raporu işverene bildirmektir.

Ancak, işçinin bu raporu işverene bildirmesi yasal bir zorunluluk değildir. Sosyal Güvenlik Kurumu, işçilerin raporlarını işverene bildirmeyi unutması ya da bildirmesi gerektiğini bilmemesi ihtimallerine karşılık olarak e- vizite sistemini uygulamaya koymuştur. Bu sistemde işçilerin raporları gözükmektedir ve her ay işveren tarafından kontrol edilip onaylanmalıdır. 

Raporun onaylanıp onaylanmaması işverenin sorumluluğundadır. Dolayısıyla bu sebeple gelen idari para cezalarının da işçinin ücretinden kesilmesi yanlış bir uygulamadır.

Böyle bir uygulama karşısında önce iş yerinize başvurarak idari para cezasının ücretinizde kesilmesine onay vermediğinizi belirtmelisiniz. Bu itiraz mümkünse yazılı bir şekilde yapılmalıdır. Mümkün değilse sözlü itiraz da yapılabilir.

Daha sonra iş yerinize dava açarak ücret alacaklarınızı geri alabileceğinizi düşünmekteyiz.

NOT: İdari Para Cezasının İşçi Ücretinden Kesilme konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here