GSS Borcu Olanları Kapsayan Yasa

0
827
GSS Borcu Olanları Kapsayan Yasa
GSS Borcu Olanları Kapsayan Yasa

SORU

Selam benim gss borcum var . Borcu olanların sağlık hizmetinden 2019 sonuna kadar yararlanacağını içeren bir yasa çıkmış ancak ben hastaneye gittiğimde sigorta olmadığı gerekçesiyle muayene olamadım. Yetkililer sgk ile görüşmem gerektiğini söylediler.Sgk ile görüştüğümde GSS Borcu Olanları Kapsayan Yasa uygulamasının şu anda mevcut olamadığını söylediler.
Bu hususla ilgili bilgi verebilirmisiniz.


CEVAP

GSS Borcu Olanları Kapsayan Yasa

Merhaba, normal şartlarda iki aydan fazla Gss prim borcu olanlar sağlık hizmetlerinden yararlanamazlar. Ancak, geçici süreyle Sosyal Güvenlik Kurumunun duyurusuyla 31.12.2019 tarihine kadar Gss borcu olanlar da sağlık hizmetlerinden yararlanabileceklerdir.

Sağlık hizmetleri normalde SGK ile anlaşmalı tüm hastaneler üzerinden alınabiliyor. Prim borcu bulunanlar ise sadece Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarına ait sağlık tesisleri ile devlet üniversitelerinin hastanelerinden sağlık hizmetleri alabilecekler.

Dolayısıyla GSS Borcu Olanları Kapsayan Yasa yürürlüktedir. Eğer sağlık hizmeti alamıyorsanız SGK’ya başvuru yaparak durumu düzeltmelisiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here