Fazla Mesaiye Kalmak İstemiyorum

0
1671
Fazla Mesaiye Kalmak İstemiyorum
Fazla Mesaiye Kalmak İstemiyorum

SORU

Ben bir fabrikada 4.5 yıldır bakım onarım operatörü olarak çalışıyorum. Her ay yaklaşık 60 -70 saat fazla mesai yapıyorum her ay düzenli olarak mesai ücretlerimiz yatıyor herhangi bir sıkıntı yok lakin yılda 1000 saati geçiyor yaptığımız mesailer artık bedenen yorgun düşmüş durumdayım mesaiye kalmak istemiyorum ama iş yeri iş yoğunluğundan dolayı mesai yapmamız gerektiğini söylüyor . Ben istersem mesaiye kalmak istemiyorum dediğimde mesaiye kalmayabilir miyim ve bu yorgunluktan dolayı bunaldım işten ayrılmak istiyorum tazminat hakkımı alabilir miyim?


CEVAP

İşçilerin Fazla Mesaiye Kalmaması

İş hayatınınn belirli zamanlarında fazla mesaiye kalma bazen bir gereklilik haline gelebilmektedir. Bu gereklilik ile işverenler çalışanlarından, ücreti karşılığında fazla mesaiye kalmalarını isteyebilmektedir. Fazla mesai ücretleri, fazla mesainin sınırı ya da fazla mesai ile ilgili tüm detaylar İş Kanununa İlişkin Fazla Çalışma ve Fazla Sürelerle Çalışma Yönetmeliği”nde düzenlenmiştir.

Fazla mesainin ispat edilmesi ile ilgili detaylara bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Sözünü ettiğimiz bu yönetmelikte, işçilerin fazla mesaiye kalabilmesinin sağlanması için onayının alınması gerekmektedir. Buna muvafakatname de denilebilir.

İşçilerin fazla mesaiye kalabilmesi için hazırlanan muvafakatnamelere imza atmaları gerekmektedir. Bu muvakafatname, yönetmeliğin eski halinde yılın başında işçilerden alınmak zorundaydı ancak 25 Ağustos 2017 yılında yapılan düzenlemeyle işçilerin yazılı onayları sadece yılbaşlarında değil, fazla mesai gerektiği zaman da alınabilmektedir.

Ayrıca işçilerin yazılı onayı, ilk işe girdiklerinde imzaladıkları iş sözleşmesinde de -fazla mesai ile ilgili kısım belirtildiyse- alınabilir.

Sonuç olarak, fazla mesaiye kalmak istediğine dair yazılı onayı vermemiş olan işçiler fazla mesaiye kalmaya zorlanamazlar. Onay vermediği halde fazla mesaiye kalmadığı için tazminatsız bir şekilde işten çıkarılamaz.

Fazla Mesaiye Kalmak İstemiyorum

Ancak, işçilerin fazla mesaiye kalmak için onay vermemesi durumunda işverenler işçileri bu konuda zorlayamazlar.

Merhaba, fazla çalışma yönetmeliğine göre, fazla çalışmada da bir sınır vardır.

Fazla çalışma süresinin toplamı bir yılda iki yüz yetmiş saatten fazla olamaz. Bu süre sınırı, işyerlerine veya yürütülen işlere değil, işçilerin şahıslarına ilişkindir.

Sizin durumunuza özel olarak, yıllık 1000 saate yakın mesaiye kalmanız siz onay vermiş olsanız bile yanlış bir uygulamadır. Kanun ve Yönetmelikler le sınırları çizilmiş olan fazla mesai saatini aşarak mesaiye kalmanız durumunda, haklı fesih ile iş sözleşmenizi feshedebilir ve tazminatlarınızı alarak işten ayrılma hakkına sahip olabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here