Evlilik Sebebi İle Fesih

0
1021
Evlilik Sebebi İle Fesih
Evlilik Sebebi İle Fesih

SORU

İyi akşamlar, raporlu olduğum süre içerisinde işten ayrılmaya karar verdim ve evleneli 1 sene olmadığı için evlilik sebebi ile feshedeceğim, raporlu olmam sorun oluşturur mu? Evlilik Sebebi İle Fesih nasıl olur?


Evlilik Sebebi İle Fesih

CEVAP

1475 sayılı Kanunun 17. Maddesi; kadın işçinin evlenmesinin ardından bir sene sonra işten kendi isteği ile ayrılması durumunda kıdem tazminatına hak kazanacağını düzenlemiştir.

Evlilik Nedeniyle İşten Ayrılırken Kıdem Tazminatı

Kanun metninden de anlaşılacağı gibi, evlenerek işten ayrılan kadın işçinin kıdem tazminatına hak kazanabilmesi için;

  • Kadın işçi 1 yıl içinde işten ayrılmalıdır: Örneğin; 15.07.2018 tarihinde evlenen kadın 15.07.2019 tarihine kadar işten ayrılmalıdır. Bu tarihten sonra işten ayrılması durumunda hak kaybına uğrayacaktır ve bir daha bu haktan yararlanamayacaktır.
  • İşverene bu durumu bildirmelidir: Sigortalı kadın işverene bir dilekçe ile evlilik nedeniyle işten ayrıldığını bildirmelidir.

Bu dilekçe şu şekilde olabilir;

” 15.07.2018 tarihinde evlendiğimden dolayı 1475 sayılı İş Kanununun 17. Maddesine istinaden kıdem tazminatımın ve diğer tüm haklarımın tarafıma verilmesini talep ederek işten kendi isteğim ile ayrılıyorum. Saygılarımla, arz ederim.”

Evlilik Nedeni ile İşten Ayrılırken İhbar Tazminatı

Kadın işçinin evlenerek 1 yıl içinde ve yukarıda izah ettiğimiz şekilde işten ayrılması durumunda herhangi bir tarafa ihbar tazminatı ödeme yükümlülüğü doğmamaktadır.

Kadın işçi evlendikten sonraki 1 yıl içinde herhangi bir zaman işten ayrılacağını bildirebilir. Dilerse, 1 yılın doğmasına 1 gün kala dahi işten ayrılacağını bildirebilir. Bu sebeple herhangi bir ihbar tazminatı ödemesinde bulunmayacağı gibi, işveren de kadın sigortalıya herhangi bir ihbar tazminatı ödemesinde bulunmayacaktır.

Merhaba, evlilik nedeniyle fesih için gerekli şartları sağladığınız takdirde, raporlu olmanız evlilik nedeniyle fesih yapmanıza ve kıdem tazminatı almanıza engel teşkil etmeyecektir.

Evlilik Nedeni İle Fesih ile ilgili detaylı yazımıza sitemizden ulaşabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here