Elden Alınan Maaş İspatı

0
910
Elden Alınan Maaş İspatı
Elden Alınan Maaş İspatı

SORU

Merhabalar, ben özel bir okulda kadrolu olarak görev yapmaktayım. Bu 2. yılım olacak. Ben de paramın tamamını elden alıyorum. Herhangi bir belgem yok sadece kurum içinde devam eden sözleşmem var. Bankaya herhangi bir ücret yatmıyor. Paramı da parça parça alıyorum. Bu durumda nasıl ispat edebilirim ki elimde hiç belge yok. Sigortam düzenli yatıyor. Düzenli işleyen sadece sigortam o da asgari ücret üzerinden yatıyordur eminim. Okulda 24 öğretmen aynı durumdayız. Normalde 12 ay maaş verme sözleşmenin hükümleri arasında fakat 9 ay ücret veriliyor. Elden Alınan Maaş İspatı nasıl olur? Bu süreçte nasıl bir yol izlemeliyim. Bilgilendirirseniz sevirim. Teşekkür ederim. Kolay gelsin.

Elden Alınan Maaş İspatı

CEVAP

Merhaba, sorunuzun içeriğinde işvereninizin uyguladığı en az 3 tane ihlal bulunmaktadır. Bunlar;

  • Ücretlerin bankadan ödenmemesi
  • Ücretinizin SGK’ya asgari ücret üzerinden bildirilmesi
  • Sadece 9 ay ücret verilmesi

5 kişiden fazla işçi çalıştıran iş yerleri ücretleri bankadan ödemek zorundadır. Bu durumda işveren her işçi için ayrı ayrı 236 TL idari para cezası uygulanacaktır.

Ücretinizin SGK’ya asgari ücret üzerinden bildirilmesi size haklı fesih imkanı sunmaktadır. Ancak bunu ispat etmelisiniz. Elinizde herhangi bir belge olmadığını söylediğiniz için ilk olarak ALO170‘i arayarak bu durumu şikayet etmelisiniz. Bu durumda iş yerine teftişe gelinecektir. Teftişe gelen Denetmen/Müfettiş sizin ve diğer çalışanların ifadelerine başvurarak Eksik Ücret bildirimi yönünde tespiti yaparsa işçilerin ücretleri gerçek seviyesine çekilecek ve işçilerin primleri yükseltilecektir. Ayrıca işverene idari para cezaları uygulanacaktır.

İş yerine gelen Denetmene/Müfettişe maaşın tamamını elden alındığını ve bankadan herhangi bir ödeme yapılmadığını beyan etmelisiniz. Eğer bu şekilde bir sonuç alınamazsa iş mahkemesinde dava açmalısınız.

Bankadan hiç bir ücret ödenmemesi sizin lehinize bir durumdur. Çünkü işveren ücretlerin ödendiğini ispat etmek durumundadır. Ücret ödendiğini ispat ettiği takdirde,gerçek maaşınızı kabul etmiş olacaktır.

Son olarak 9 ay ücret verilmesi durumu da önemli bir husustur. Eğer yıl içinde sadece 9 ay çalışıyorsanız 9 ay ücret verilmesi ve diğer 3 ay ücretsiz izinli olunması normaldir. Ancak 12 ay çalışmanıza rağmen 9 ay ücret veriliyor ve geri kalan 3 ay ücreti ödenmiyorsa, konu hakkında mümkünse toplu olarak dava açılması durumunda, bu davanın lehinize sonuçlanacağını düşünmekteyiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here