Disiplin Kurulu Kararıyla İşten Çıkarma

0
863
Disiplin Kurulu Kararıyla İşten Çıkarma
Disiplin Kurulu Kararıyla İşten Çıkarma

SORU

Hocam bana çalıştığım fabrikada görev verdiler ücretime de çok iyi iyileştirme yapacaklarını söylediler 8 ay böyle devam etti toplam maaşıma ek yüzde 20 oranında görev farkı vereceklerini söylediler ama yüzde 7 oranında yaptılar ve ben kabul etmedim bordromda da görev değişikliği yapmadılar bende yaptığım işi yapamayacağımı söyledim beni bir günde disiplin kurulunda savunmamı alıp tazminatsız çıkardılar işsizlik maaşı da alamadım. Disiplin Kurulu Kararıyla İşten Çıkarma nasıl mümkün olabilir?


Disiplin Kurulu Kararıyla İşten Çıkarma

CEVAP

İş hukukunda işverenlere belirli koşulların varlığı halinde disiplin cezası verme yetkisi tanınmıştır.

İş hukukunda tanımlanan disiplin cezalarının bazıları şunlardır;

  • Uyarı,
  • Kınama,
  • Ücret kesintisi,
  • İşin ve iş yerinin değiştirilmesi,
  • Geçici işten uzaklaştırma,
  • İşten çıkarma

Yargıtayın şu kararında bu uygulama belirgin bir biçimde görülmektedir: “Görevini yapmadığı için Disiplin Kurulu kararı ile 27.3.1983 tarihinde ihtar ve 3.12.1983 tarihinde de yevmiye kesimi cezası alan işçinin, aynı fiilinden dolayı 27.12.1983 tarihinde çıkarma ile tecziyesinde mevzuata, aykırılık yoktur“.

Belirtelim ki, işçinin mesleki yetersizliği kural olarak kusurlu (kötü niyetli) bir davranış olarak nitelendirilemeyeceğinden disiplin cezasına konu oluşturmaz. Bununla beraber, meslek yetersizlik işçinin işinde yeteri kadar çaba göstermemesinden kaynaklanıyorsa kusurun varlığı kabul edilmelidir.

Merhaba, iş sözleşmenizde açık bir şekilde belirtilmedi ise sizin yazılı onayınız alınmadan görev yeriniz değiştirilemez. Görev yeriniz rızanız dışında değiştirildiği takdirde haklı fesih imkanına olabilirsiniz.

Bu nedenle disiplin kurulu kararıyla işten çıkarıldıysanız ve işe iade davası açma şartlarını sağlıyorsanız, bu davayı açabilirsiniz.

Verdiğiniz bilgilere göre durumun lehinize olduğunu ve davayı kazanma ihtimalinizin yüksek olduğunu düşünmekteyiz. Davanın lehinize sonuçlanması durumunda tazminatlarınızı ve işsizlik maaşına daha önce başvuru yaptıysanız işsizlik maaşınızı alabilirsiniz.

Disiplin Kurulu Kararıyla İşten Çıkarma konusu ile ilgili detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here