6 Pilatin Takıldı Malulen Emekli Olabilir Miyim

  0
  649

  SORU

  Merhaba; 2005 yılı sgk girişliyim 4550 pirim günüm var. 2018 kasım ayında belimden kanal daralmasından ameliyat oldum 6 adet pilatin takıldı. Çalışamıyorum. Malulen emekli olabilir miyim?


  CEVAP

  6 Pilatin Takıldı Malulen Emekli Olabilir Miyim

  Malulen emekli olmanın belirli şartları vardır. Bunlar;

  1- Malulen emekli olabilmek için ilk şart en az 10 yıllık sigortalılık süresi ve 1800 gün prim yatırılmış olmasıdır:

  Örneğin; 19 Kasım 2008 yılında ilk defa işe giren bir sigortalı 19.11.2018 tarihine gelmeden malulen emeklilik başvurusu yapamayacaktır.

  Borçlanma yaparak da günlerinizi 1800 güne tamamlayabilirsiniz.

  2-Başka birinin bakımına muhtaç ise 10 yıllık sigortalılık süresi aranmaz:

  İlk maddede belirttiğimiz duruma bir *istisna olarak başkasının ona bakmasına muhtaç olarak kadar sağlık durumu kötüleşmişse bu 10 yıllık süreyi beklemek zorunda olmayacaktır. Ancak yine de 1800 gün yani 5 yıllık prim ödemesi olmalıdır. Başkasının bakımına muhtaç olup olmaması durumunu SGK tespit edecektir.

  3-SSK’lı olanların işten ayrılması ve yazılı başvuruda bulunması gerekmektedir: 

  Malulen emekli olabilmek için 3. şart bir işverene bağlı olarak çalışan SSK’lıların işten ayrılmasıdır. İşten ayrıldıktan sonra başvuru yapılabilir. Sigortalılar hastalıkları nedeniyle çalışamadıklarına dair dilekçeyi en son çalıştığı yerin bağlı bulunduğu SGK’ya sunduğunda, SGK bu sigortalıyı daha önceden yetkilendirildiği hastanelerden birine sevk eder. Bu hastaneler Maluliyet Tespiti İşlemleri Yönetmeliğinde belirtilmiştir.

  4-Bağ-Kur’lu olanların ise; iş yerini kapatması gerekmektedir: 

  Malulen emekli olmak isteyen işverenlerin iş yerini ya kapatması ya da devretmesi gerekecektir. Ayrıca herhangi bir prim borcunun da bulunmaması gerekmektedir.  Bunlar haricinde diğer prosedürler SSK’lı çalışanlar ile aynıdır.

  5. Son ve en önemli şart %60 oranında rapora sahip olunması gerekmektedir:

  SGK’nın sigortalıları sevk ettiği hastanelerden temin edilen rapor, SGK İl/Merkez Müdürlüğünce Bağlı oldukları Kurum Sağlık Kurullarına gönderilir. Kurum Sağlık Kurulunca Maluliyet Tespiti İşlemleri Yönetmeliği eki hastalık listesindeki kriterler doğrultusunda Çalışma gücünüzün en az yüzde 60’ının kaybedilip kaybedilmediği (malül sayılıp sayılmama) kararı verilmektedir.

  Kurum Sağlık Kurulu %60 raporu verirse ve saydığımız diğer şartları da sağlıyorsanız malulen emekli olabilirsiniz. Ancak Kurum %60 raporu vermez ise, Kurum Sağlık Kurulu kararına karşı Sosyal Sigorta Yüksek Sağlık Kuruluna itirazda bulunabilirsiniz. İtiraz bir dilekçe ile bağlı bulunulan Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne veya Sosyal Güvenlik Merkezine yapılır.

  Sizin durumunuza özel olarak, sigorta primleriniz malulen emekli olmaya yetmektedir. Bu sebeple bağlı bulunduğunuz SGM’ye giderek bir hastaneye sevk edilmeyi talep etmelisiniz. Bunun üzerine hastaneden alacağınız rapor yüzde 60 üzeri çıkar ve SGK da bunu onaylarsa malulen emekli olabilirsiniz.

  Malulen emeklilik başvurusu ile ilgili detaylı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here